...

 15mapa

ŁDK       lokomotywa po wiedze-logo       wfosigw l

„Lokomotywą po wiedzę
– projekt artystyczno-ekologiczny dla dzieci z województwa łódzkiego"

Biblioteka Pedagogiczna w Sieradzu Filia w Zduńskiej Woli stała się partnerem Szkoły Podstawowej im. Juliana Tuwima w Izabelowie w realizacji tego przedsięwzięcia. Organizatorem i koordynatorem jest Łódzki Dom Kultury. Projekt został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Partnerami są: Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi oraz Instytut Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej.
Patronatem honorowym objął projekt Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień.

Projekt obejmie realizację 5 typów warsztatów, które bazują na idei zrównoważonego zarządzania zasobami środowiska, każdy warsztat poprzedzony zostanie prezentacją/prelekcją dotyczącą tego, czym jest ekologia, w jakim celu dbamy o środowisko naturalne i oszczędzamy energię, czym jest segregacja odpadów i czemu ona służy (pojęcia recyklingu i upcyklingu), jakie nawyki trzeba w sobie wykształcić, abyśmy mogli o sobie powiedzieć, że dbamy o środowisko i rozumiemy zagrożenia, jakie niesie za sobą nadmierny konsumpcjonizm, degradacja ekosystemów, czym jest efekt cieplarniany, nadmierny wyrąb lasów, erozja gleby itd. i co robić, aby ograniczyć zanieczyszczenie środowiska, zapobiec powstawaniu odpadów i jak je zagospodarować i dlaczego warto zastanowić się zanim coś wyrzucimy – jedzenie, odzież, papierowe pudełko….

W projekcie zrealizowany będzie 1 konkurs w 4 kategoriach:

  • na najbardziej ekologiczny kostium do spektaklu teatralnego „ZIELONA REWOLUCJA”
  • na najbardziej ekologiczną scenografię do spektaklu teatralnego „ZIELONA REWOLUCJA”
  • na wykonanie ekologicznego spektaklu teatralnego „ZIELONA REWOLUCJA” (kategoria dotyczyć będzie finalnego działania)
  • na najlepszą relację z pracy podczas projektu – uczestnicy projektu będą na bieżąco umieszczać na fanpage’u Łódzkiego Domu Kultury na portalu społecznościowym Facebook relacje ze swoich działań z wykorzystaniem wykonanych na warsztatach animacji filmowych – relacja, która będzie się odznaczać najciekawszą formą artystyczną i wykaże najlepsze zrozumienie i wykorzystanie informacji o ochronie środowiska w pracy nad projektem, zdobędzie uznanie jury.